Briedžių, elnių, danielių, stirninų trofėjų paruošimas

LMŽD metodinės rekomendacijos
User avatar
medziotojas
Administratorius
Administratorius
Posts: 19475
Joined: 2006-Jul-07 00:32
Location: Vilnius

Briedžių, elnių, danielių, stirninų trofėjų paruošimas

Post by medziotojas »

Kaukolė su ragais atskiriamo nuo kaklo. Pjūvis daromas per paskutinį slankstelį. Pašalinamos smegenys, akys, išpjaunamas Liežuvis. Oda paliekama nenulupta. Galva su ragais pamerkiama į šaltą, tekantį vandenį. Vėliau dedama į puodą ir užpilus šaitu vandeniu, virinama. Po 10-15 min. nuo užvirimo pradžios, vanduo pakeičiamas. Į antrąkart įpiltą vandenį galima pridėti sodos (10 g sodos l Itr. vandens). Įvairių rūšių žvėrių kaukolės viri­namos skirtingą laiką:

briedžio ir elnio - 1 vai. - 1,5 val.
danieliaus - 45 min. - 1 val.
stirnino - 30-45 min.

Verdant vandens pilama iki rėžių, o ragų kamienai ir ręžės stipriai apvyniojamos skudurais, kad garų poveikyje ragai nepa­keistų spalvos. Jei vanduo neapsemia visos kaukolės, ji uždengia­ma polietileno gabalu. Peilio, žirklių, pinceto pagalba pašalina­ma mėsa, oda ir sausgyslės. Mėsos likučius patogu pašalinti meta­liniu šepečiu. Reikia būti labai atsargiems, kad nepasimestų no­sies kaulai (greitai suyra juos tvirtinančios kremzlinės sąaugos) ir dantys. Vėliau, nuriebinti ir nubalinti, šie kaulai bus prikli­juoti. Nuvalyta kaukolė išdžiovinama ir nuriebinama. Nuriebinimas, balinimas ir padengimas organiniu stiklu ar parafinu atlie­kamas taip pat, kaip ir ruošiant plėšriųjų žinduolių kaukoles.
Menkesnių elninių žvėrių ragai gerai atrodo, kuomet palieka­ma ne visa kaukolė, bet tik jos dalis. Pjaunama specialiu pjūkle­liu, skirtu kaulams pjaustyti (jį galima įsigyti medicininės įran­gos parduotuvėje ar veterinarinėje vaistinėje). Pjūviai atlieka­mi kaip parodyta piešinyje.
scan0008.jpg
Jei žveris sumedžiojamas prieš pat ragų numetimą, reikia būti peč atsargiems, kad betvarkant ragai nenukristų. Priklijuoti ar kitaip pritvirtinti prie kaukolės ragai parodose nevertinami.
Ragų negalima nei dažyti, nei lakuoti. Norint paryškinti natūralią ragų spalvą, jie iškart po paruošimo ištepami augaliniais aliejais. Jei kaukolė paliekama visa prie lentos, ji pritvirtinama specialiu kabliu, jei paliekama tik jos dalis, priveržiama medvarščiais.
Medžioklė visą laiką yra, šiek tiek, paslaptinga !
Daugelį neišspręstų klausimų galime išspręsti, jei juos užmirštume ir išvažiuotume medžioti.
"Mes medžiojame ne todėl, kad žudytume, o žudome, kad medžiotume"
Ortegas Gasetas