Gamtos ženklus stebinti dzūkė jau žino, kokie bus rudens orai ir kada sulauksime pirmojo sniego
Romas Sadauskas - Kvietkevičius,
www.DELFI.lt
2019 m. rugpjūčio 24 d.
Gamtos ženklus stebinti ir orus pagal juos prognozuojanti marcinkoniškė Janina Janušauskienė sako, kad medžiai jai praneša būsiant ilgą rudenį ir gilią žiemą. Janina orus spėja spėja iš gamtos ženklų
Pernai ponia Janina itin tiksliai atspėjo, kada baigsis sausra, šiemet pasakė, kokios antrosios vasaros pusės galėjome tikėtis, bet apie rudenį ir žiemą detaliau žadėjo papasakoti tik po Žolinės šventės. Todėl, kur buvęs, kur nebuvęs, vėl susiradau J. Janušauskienę, prekiaujančią miško gėrybėmis pakelėje prie Merkinės, ir paklausiau, ką jai sako medžiai – koks bus šių metų ruduo?
„Bus ilgas gražus ruduo su lietumi, bet be didelio atšalimo. Kaip aną kartą minėjau, kad prieš Žolinę palis, o paskui bus pertrauka ir dar banga karščio, o dabar bus daugiau dienų, panašių kaip šis antradienis. Jau rudenėja, prasidės rūkai“, – sakė marcinkoniškė.
Jos teigimu, saulę matysime daug rečiau, negu vasarą, o kai tarp lietingų dienų pasitaikys šiltų, oro temperatūra nekils iki 27-28 laipsnių, kaip būdavo rugsėjo pradžioje pernai.
„Žmonės labai greitai pamirš, kad buvo tokia kaitri vasara, ilgas ruduo spės nusibosti ir prašysit, kad greičiau ateitų žiema“, – kalbėjo Janina.
Pasak dzūkės, spalio pabaigoje ir apie lapkričio vidurį laukai apšarmos, bet ankstyvo sniego nepasitaikys. Žiema prasidės gruodžio viduryje, bet iškart rimtai, o ne taip, kai iškritęs sniegas nutirpsta ir vėl gyvename rudenišku oru.
Paklausta, ar Kalėdos bus baltos, J. Janušauskienė teigė dar negalinti pasakyti.
„Apie tai sužinau, kada pradeda kristi metų lapai, išskrenda paukščiai. Tada žinosiu net ir koks bus pavasaris ir net kitų metų vasaros pradžia. Dabar jau beržai visai kitokie, negu tada, kai kalbėjomės prieš Žolinę. Prieš kelias dienas einu su bendradarbe ir kalbu, kad vėjas pučia visai kitaip, o ji sako, vis taip pat karšta. Kaitra dar buvo, bet gamtoje jau viskas kitaip“, – pasakojo Janina.
Marcinkoniškė įsitikinusi, kad tokios karštos dienos jau daugiau nepasikartos. Rugsėjo pradžioje dar galėsime pasidžiaugti nuosaikia šiluma.
„Beržų lapai tokiu metu pradeda gelsti, o šiemet jie nurudo. Tai reiškia, kad ruduo turėtų būti lietingas. Beržas daugiausiai parodo su būsimais orais susijusių gamtos ženklų, dar reikėtų žiūrėti į alksnį“, – išdavė paslaptį medžių kalbą suprantanti dzūkė.
Negalėjau išvengti klausimo, ar šiais metais dzūkai dar turės galimybę prisirinkti grybų? „Lietaus grybams užteks. Dabar baravyką jeigu randi, tai jis supuvęs, bet jiems ir ne laikas. Bet baravykų tikrai dar pridygs. Pratinkitės, kad grybai Lietuvoje bus tik rudenį, o vasarinius teks užmiršti“, – sakė Janina.
Grybaulios kaimo vienkiemyje, 11 vaikų šeimoje gimusi ir augusi moteris pasakojo nuo 3 metukų jau ganiusi miške karves. Vaikystėje pradėjo stebėti gamtos ženklus ir mokėsi suprasti, ką jie reiškia. Paskui pradėjo užsirašinėti, kada po įšalo atsileido žemė, pražydo žibutės, kada pirma šilauogė, puriena, kada pabudo skruzdėlynas. Dievo dovaną suprasti gamtos ženklus turėjo Janinos tėvas, bet ir ji šiuo gebėjimu apdovanota.
Senolių pastebėjimai
- medziotojas
- Administratorius
- Posts: 19566
- Joined: 2006-Jul-07 00:32
- Location: Vilnius
Re: Senolių pastebėjimai
Medžioklė visą laiką yra, šiek tiek, paslaptinga !
Daugelį neišspręstų klausimų galime išspręsti, jei juos užmirštume ir išvažiuotume medžioti.
"Mes medžiojame ne todėl, kad žudytume, o žudome, kad medžiotume"
Ortegas Gasetas
Daugelį neišspręstų klausimų galime išspręsti, jei juos užmirštume ir išvažiuotume medžioti.
"Mes medžiojame ne todėl, kad žudytume, o žudome, kad medžiotume"
Ortegas Gasetas