Vartotojo avataras
medziotojas
Administratorius
Administratorius
Pranešimai: 18136
Užsiregistravo: 2006-Lie-07 00:32
Miestas: Vilnius

Re: Apsauga nuo uodų, erkių ir kitų parazitų

2017-Geg-25 12:17

Na šunį Naujos Vilnios :idd20: (DIDELIS JIEMS DĖKUI) veterinarai pastatė ant kojų, po 4 dienų ukolų dozių, o šiandien erkė dukrai į koją įsikabino :(
Medžioklė visą laiką yra, šiek tiek, paslaptinga !
Daugelį neišspręstų klausimų galime išspręsti, jei juos užmirštume ir išvažiuotume medžioti.
"Mes medžiojame ne todėl, kad žudytume, o žudome, kad medžiotume"
Ortegas Gasetas

Vartotojo avataras
šatas
Patyręs medžiotojas
Patyręs medžiotojas
Pranešimai: 962
Užsiregistravo: 2008-Geg-12 18:26

Re: Apsauga nuo uodų, erkių ir kitų parazitų

2017-Geg-25 14:53

tai dabar vargšiai Aurytei reiks ukuolus leist

Vartotojo avataras
30-06
Administratorius
Administratorius
Pranešimai: 2073
Užsiregistravo: 2006-Lie-07 20:49
Miestas: Vilnius

Re: Apsauga nuo uodų, erkių ir kitų parazitų

2017-Geg-25 22:07

šatas rašė:tai dabar vargšiai Aurytei reiks ukuolus leist
:shock: Cha....ne teip cia paprasta su tais kuolais.Kad kuola nuok erkiu inleist raik berna turet :oops:
Geras veterinorius visad gali padeti blogam sokejui
Neaiskinkit ka turiu daryti,ir as nesakysiu kur turite eiti

Vartotojo avataras
medziotojas
Administratorius
Administratorius
Pranešimai: 18136
Užsiregistravo: 2006-Lie-07 00:32
Miestas: Vilnius

Re: Apsauga nuo uodų, erkių ir kitų parazitų

2018-Bal-10 11:24

Kaip įkandus erkei atpažinti mirtiną ligą


lrytas.lt
2018-04-10


Kartu su šylančiu oru, prasideda ir aktyvusis erkių periodas. Nors pats didžiausias jų aktyvumas dar tik laukia, jis paprastai fiksuojamas gegužės – rugsėjo mėnesiais, tačiau saugotis ir būti budriems svarbu vos pasitraukus šalčiams. Specialistai pataria kaip efektyviai apsisaugoti ir atbaidyti erkes ir kaip, jei vis dėlto viena jų jau įkando, atpažinti galimas ligas.
Erkės nubunda oro temperatūrai pasiekus vos 5 -7 laipsnius šilumos, tad tikimybė susidurti su jomis ir užsikrėsti jų platinamomis ligomis gresia nuo pat kovo iki lapkričio mėnesio. „Eurovaistinės“ farmacininkė Regina Molotkova teigia, kad erkės dažniausiai aptinkamos drėgnose, tamsiose, tankiose vietovėse. „Erkių itin mėgstamos vietos yra lapuočių miškai, miškingos vietovės, miško pakraščiai, laukymės, paupiai, pelkėtos vietos, kur daug krūmų. Taip pat jų galima aptikti ir miesto parkuose, skveruose, daugiabučių kiemų žaliosiose teritorijose“, – vardija vaistininkė.
Pastebėjus įsisiurbusią erkę, reikia kuo skubiau ją ištraukti. Tam nereikia naudoti jokių riebalų ar kitų medžiagų. „Pašaliniai dirgikliai tik suintensyvina erkės mitybą. Traukdami pincetu erkės nesukiokite į visas puses, o traukite staigiu judesiu. Erkės straubliukas turi mažų kabliukų, kurių pagalba įsitvirtina odoje, todėl pašalinus erkę, jis gali likti odoje“, – pabrėžia farmacininkė ir priduria, kad, pašalinus erkę, įkandimo vietą būtina dezinfekuoti.

Nuo drabužių iki purškalų

Norint apsisaugoti nuo jų įkandimų, R. Molotkova pataria dėvėti tinkamus drabužius „Einant į mišką ar parką, reikėtų apsivilkti šviesiais drabužiais: viršutinė aprangos dalis turėtų būti ilgomis rankovėmis, kurių rankogaliai gerai priglustų prie riešo. Kelnių klešnių apačia taip pat turėtų būti gerai prigludusi prie kūno. Galvą apriškite skarele arba užsidėkite gerai priglundančią kepurę“, – rekomenduoja farmacijos specialistė.
Vaistinėse galima rasti daug preparatų, atbaidančių nuo erkių. Purškalai, skirti atbaidyti uodus, priskiriami ir prie erkių prevencijos, todėl taip pat gali apsaugoti ir nuo šių kraujasiurbių.
„Efektyviausia repelentų veiklioji medžiaga – DEET, tad rekomenduočiau ieškoti preparatų pažymėtų šiomis raidėmis. Svarbi ir šios medžiagos koncentracija preparate. Ji turėtų būti 30 – 40 procentų. Tuomet erkės yra geriausiai atbaidomos“,– pataria R. Molotkova.
Tačiau ji atkreipia dėmesį, kad būtina įvertinti purškalų ar tepalų gamintojų patarimus. Vaikams reikia naudoti tik jiems skirtus produktus. „Visada pasikonsultuokite arba atidžiai skaitykite instrukcijas ant vaistų pakelio, kuriose paaiškinama, kas gali naudoti purškalą ar tepalą. Pavyzdžiui, purkšti irgi reikėtų ne ant viso odos ploto, bet specialiose vietose: prie ausų, ant rankų, kulkšnių“, – pataria vaistininkė.

Ligą atpažinti laiku

Jei įkando infekuota erkė, žmonės suserga jų platinamomis ligomis. Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro duomenimis, Lietuvoje erkių platinamomis ligomis kasmet suserga 2-3 tūkstančiai žmonių. 2017 m. užregistruota 474 susirgimai erkiniu encefalitu ir net 2826 – Laimo liga. Anot vaistininkės, erkių sukeliamos ligos dažniausiai pasireiškia per dvi savaites nuo įsisiurbimo, tačiau inkubacinis periodas nuo erkės įkandimo iki pirmųjų simptomų atsiradimo gali trukti iki 30 dienų. „Erkinis encefalitas pasireiškia sunkiu galvos smegenų ar jų dangalų uždegimu, o jo simptomai būna panašūs į gripo – liga prasideda staiga, pakyla aukšta temperatūra, gali skaudėti galvą, sąnarius, pečius, kai kuriais atvejais gali pradėti krėsti šaltis, pykinti, viduriuoti. Negalavimai paprastai vargina tik apie savaitę, o tada jie išnyksta. Tiems, kurių organizmo gynyba sušlubuoja, prasideda antroji ligos fazė – smegenų dangalų ar netgi smegenų uždegimas, kuris ypač pavojingas ar net mirtinas“, – paaiškina „Eurovaistinės“ farmacininkė.
Būdingiausias kitos erkių platinamos ligos – Laimo – požymis – po 7–14 dienų erkės įkandimo vietoje atsiradusi viena ar net kelios raudonos dėmės. „Per kelias dienas paraudimas gali išplisti iki 5 cm diametro ir daugiau. Vėliau šis paraudimas gali pranykti, bet liga progresuoja toliau. Gali prasidėti kiti požymiai: galvos skausmai ar ankstyvas nuovargis. Vėlesnėse ligos stadijose gali pasireikšti nervų sistemos, sąnarių, raumenų, akių, širdies pažeidimų. Negydoma Laimo liga gali tapti lėtine, vis labiau pažeisdama smegenis, nervus, širdį, sąnarius“, – perspėja farmacijos specialistė.
Pasak R.Molotkovos, ši liga nėra virusinė, ja persirgę neįgyja imuniteto, todėl net ir išgydžiusiems Laimo ligą erkių reikia saugotis ne mažiau nei anksčiau.
Medžioklė visą laiką yra, šiek tiek, paslaptinga !
Daugelį neišspręstų klausimų galime išspręsti, jei juos užmirštume ir išvažiuotume medžioti.
"Mes medžiojame ne todėl, kad žudytume, o žudome, kad medžiotume"
Ortegas Gasetas

Vartotojo avataras
šatas
Patyręs medžiotojas
Patyręs medžiotojas
Pranešimai: 962
Užsiregistravo: 2008-Geg-12 18:26

Re: Apsauga nuo uodų, erkių ir kitų parazitų

2018-Bal-10 12:43

galėtų draugija medziotojus nemokamai paskiepyt :D

Vartotojo avataras
medziotojas
Administratorius
Administratorius
Pranešimai: 18136
Užsiregistravo: 2006-Lie-07 00:32
Miestas: Vilnius

Re: Apsauga nuo uodų, erkių ir kitų parazitų

2018-Bal-10 14:30

Ką valgydami ir gerdami galime užsikrėsti erkiniu encefalitu?


Rasa Pekarskienė,
LRT radijo laida „Sveikata“,
www.lrt.lt
2018 m. balandžio 9 d.


Lietuvoje nebūna žemės drebėjimų ar panašių nelaimių, tačiau vyrauja didelė rizika užsikrėsti erkiniu encefalitu. Taip LRT RADIJUI sako Nacionalinio maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo instituto Serologinių tyrimų skyriaus vedėja Jūratė Buitkuvienė. Anot jos, erkiniu encefalitu galima užsikrėsti ir per maistą – pieno produktus ir tam tikrų laukinių gyvulių mėsą, todėl tinkamas šių produktų apdorojimas – neišvengiamas.

– Ar jau reikia susirūpinti dėl erkių?

– Žinomas leidinys „The Guardian“ neseniai parašė – užmirškime ebolos virusą ir pradėkime kalbėti apie erkes. Šis nariuotakojis atneša labai daug blogybių, nes platina visų šešių žinomų virusų šeimų sukėlėjus, ypač daug bakterinių ligų. Viena aktualiausių ligų – erkinis encefalitas. Ši liga sukelia žmogui smegenų uždegimą, neišvengiami ir liekamieji reiškiniai.
Erkiniu encefalitu galima užsikrėsti keliais būdais – kai įsisiurbia erkė arba per maisto produktus. Erkės ir didelė graužikų dalis – erkinio encefalito viruso rezervuaras. Užsikrečiančiųjų arealas – labai didelis. Visi šiltakraujai gyvūnai, besiganantys miškuose, pievose – potencialūs erkinio encefalito viruso turėtojai. Tai ir laukiniai, ir naminiai gyvūnai – ožkos, avys, stirnos, šernai...

– Ar erkiniu encefalitu galima užsikrėsti geriant nepasterizuotą ožkos, kuriai buvo įsisiurbusi erkė, pieną?
– Galvijai, žirgai mėgsta saulėtas vietoves, jie eina į nušienautas pievas. Ožkos nereiklios maistui, jos ganosi patvoriais, eina nusiskinti aukštesnės žolės, o erkės dažniausiai ir lokalizuojasi nenupjautoje žolėje. Štai 2016 m. Nacionalinio maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo instituto atlikti tyrimai rodo, kad iš trijų ištirtų galvijų vienas turi teigiamą rezultatą, tai reiškia, kažkada turėjo kontaktą su erkinio encefalito virusu. Tokių ožkų skaičius didesnis – iš 26 ožkų 16 turi teigiamą rezultatą.
Medikų duomenys rodo, kad 2017 m. erkiniu encefalitu buvo užsikrėtę 474 žmonės. Tam tikras procentas galėjo užsikrėsti per ožkos pieną. Kai virulentiška erkė įsisiurbia ožkai, antikūniai pradeda gamintis 4–5 dieną, tačiau pats virusas ima cirkuliuoti maždaug 2–3 dieną. Taigi labai didelė tikimybė, kad virusas laikosi tokios ožkos piene ir jei žmogus geria jį nepasterizuotą, kyla didelė tikimybė užsikrėsti erkiniu encefalitu.

– Svarbu suvokti tai, kad jei pienas ištiriamas ir virusas nerandamas, erkė gyvuliui vis tiek gali įsisiurbti šiandien arba rytoj.
– Mūsų žmonės turi suvokti, kad Lietuva yra geroje seismologinėje srityje. Mums negresia žemės drebėjimai, neturime didelių katastrofų, tačiau yra erkinio encefalito grėsmė. Ožkų augintojai tam bando priešintis, sakydami, kad jų ožkos sveikos, žvalios, puikiai ėda, jų produkcija skani.
Bėda, kad esame endeminėje zonoje, joje galime likti dar daug metų. Nėra šios ligos klinikos, ožkų augintojams atrodo, kad jų gyvuliai sveiki. Tačiau jei ožkoms atliktume tyrimus, matytume, kad jos turi antikūnų, o tai reiškia kontaktą su virusu. Viso to sprendimas gana paprastas – virusas yra nestabilus, kai veikiamas aukštos temperatūros.
Jei užviriname pieną, virusas žūsta per 2 min. Jei pieną pakaitiname iki 70 laipsnių temperatūros, reikia penkių minučių, kad virusas žūtų. Tačiau šaldytuve virusas gali išsilaikyti iki poros savaičių, jei tai sviestas ir grietinė – net iki kelių mėnesių.
Lengva apie tai kalbėti prancūzams, nes jie turi nuostabias technologijas, erkinio encefalito atvejai pas juos neregistruojami. Sudėtinga buvo austrams, nes jie taip pat endeminėje zonoje. Tačiau net 80–90 proc. Austrijos žmonių pasirinko vakcinas.

– Ar galima užsikrėsti valgant ožkos mėsą?
– Lietuvoje neturime apie tai duomenų. Tačiau yra duomenų, rodančių, kad Čekijos respublikoje, Vengrijoje registruoti atvejai, kai erkiniu encefalitu susirgo žmonės, valgę ožkieną. Tinkamas terminis apdorojimas būtų labai prevencija.

– Ar turėtų suklusti laukinių žvėrių mėsos mėgėjai?
– Nacionalinis maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institutas neseniai pradėjo atlikinėti tyrimus laukinėje faunoje. Jau aišku, kad apie 50 proc. iš visų tirtų šernų turėjo antikūnų prieš erkinio encefalito virusą.
Todėl medžiotojams, kurie maistui naudoja šernieną, taip pat ją mėgstantiems žmonėms rekomenduočiau mėsą labai gerai termiškai apdoroti. Nesiryžčiau kažko sakyti apie rūkytus produktus, nes tyrimus dar reikia išplėsti.
Medžioklė visą laiką yra, šiek tiek, paslaptinga !
Daugelį neišspręstų klausimų galime išspręsti, jei juos užmirštume ir išvažiuotume medžioti.
"Mes medžiojame ne todėl, kad žudytume, o žudome, kad medžiotume"
Ortegas Gasetas

Vartotojo avataras
medziotojas
Administratorius
Administratorius
Pranešimai: 18136
Užsiregistravo: 2006-Lie-07 00:32
Miestas: Vilnius

Re: Apsauga nuo uodų, erkių ir kitų parazitų

2018-Geg-20 10:13

Kodėl vienus uodai puola, o kitus palieka ramybėje: gydytoja papasakojo, kaip apsisaugoti


Žiedūnė Juškytė
DELFI Sveikatos redaktorė
2018 m. gegužės 19 d.Tikriausiai ne kartą teko patekti į tokią situaciją: su artimaisiais ar draugais laiką leidžiate gamtoje, o kompaniją palaiko ir kraujasiurbiai uodai. Tik vienus jie gelia, o kitus palieka ramybėje. Tai atsitiktinumas ar yra priežastis? Apie tai papasakojo Vilniaus Antakalnio poliklinikos šeimos gydytoja Ieva Vieversytė.
Šeimos gydytoja I. Vieversytė tvirtina, kad iš tikrųjų yra tiesa, kad vienus uodai puola dažniau, kitus – rečiau.


Dėl kokių priežasčių?

„Vieni žmonės savo odos paviršiuje turi daugiau tam tikrų cheminių medžiagų, kaip pieno rūgštis, kurios daugiau išsiskiria sportuojant, ir juos uodai „mėgsta labiau, – sako gydytoja. Taip pat uodai jaučia aukštesnę kūno temperatūrą, todėl sportuojant ar dirbant lauke dėl padidėjusios kūno temperatūros ir prakaitavimo yra didesnė tikimybė, kad sugels uodai. Yra įrodymų, kad 0 (I) kraujo grupė yra labiau patrauklesnė uodams nei A (II) arba B (III) kraujo grupės. Uodų sugėlimo rizika priklauso ir nuo žmogaus medžiagų apykaitos.
“ Gydytoja sako, kad nėščių moterų, viršsvorį turinčių, nutukusių žmonių medžiagų apykaita yra lėtesnė, todėl uodai juos puola dažniau.
„Uodai gali jausti iškvepiamo CO2 kiekį. Aukšti, dideli žmonės, sportuojantys, nėščiosios iškvepia daugiau CO2, todėl juos uodai „suranda“ greičiau. Iškvepiamo CO2 kiekiu galima paaiškinti ir tai, kodėl miegant uodai taip mėgsta zyzti prie veido, – sako I. Vieversytė.
– Alkoholio vartojimas, ypač alaus, tamsūs, raudoni rūbai taip pat didina uodų įkandimo riziką.“

Kaip apsisaugoti nekenkiant sau?

Antakalnio poliklinikos gydytoja sako, kad nuo uodų įgėlimų visiškai apsisaugoti neįmanoma, tačiau galima sumažinti riziką.
„Uodai veisiasi stovinčiuose arba lėtai judančiuose vandens telkiniuose, todėl ten jų kiekis didžiausias. Gamtoje, kur aukšta žolė, didelė drėgmė, prie vandens telkinių dėvėkite lengvus, šviesius rūbus su ilgomis rankovėmis, apsimaukite kelnes ar ilgesnes kojines“, – pataria gydytoja.
Uodai beveik nemato geltonoje šviesoje, tad geltonos spalvos žibintai, pakabinti išorėje, bei gelsvos spalvos drabužiai, gali padėti atbaidyti uodus. Patalpas galima apsaugoti specialiais tinkleliais. Patariama naudoti repelentus, purškiamus tiesiai ant atviros odos, kurių sudėtyje yra sintetinių arba iš naftos ar augalų išskirtų medžiagų, atbaidančių uodus.“
Gydytoja sako, kad naudojant repelentus labai svarbu atkreipti dėmesį į jų galiojimo laiką ir jokiais būdais nenaudoti jam pasibaigus bei įdėmiai skaityti etiketes ir nepurkšti ant odos, jeigu turite alergiją vienai iš sudedamųjų dalių.
„Niekada negalima naudoti repelentų uždarose patalpose, veido srityje bei nepatartina tepti ant odos po drabužiais. Dauguma repelentų galima naudoti tiek vaikams, tiek nėščiosioms, tačiau iš pradžių patartina odą sutepti apsauginiu kremu arba emolientais, – sako gydytoja.
– Be to, grįžus namo, būtina odą nuplauti vandeniu. Yra duomenų, kad kai kurie natūralūs esencialiniai aliejai, tokie kaip: eukalipto, cinamono, arbatmedžio, kanapių, mažina uodų įkandimo riziką, tad juos galima saugiai naudoti tepant ant odos norint apsisaugoti nuo uodų įkandimų. Taip pat nustatyta, kad uodus atbaido citrusinių vaisių sultys, česnakai, levandos.
Gyvenantiems kaimo vietovėse ir leidžiantiems laiką lauko pavėsinėse, gydytoja pataria naudoti žvakes, kurių sudėtyje yra citrinžolių aliejaus.
„Lauke apsaugai nuo uodų gali būti naudojami ir kai kurie augalai bei vaistažolės: levandos, katžolės, bazilikai, gvazdikėliai, mėta, rozmarinas“, – pasakojo gydytoja.
Medžioklė visą laiką yra, šiek tiek, paslaptinga !
Daugelį neišspręstų klausimų galime išspręsti, jei juos užmirštume ir išvažiuotume medžioti.
"Mes medžiojame ne todėl, kad žudytume, o žudome, kad medžiotume"
Ortegas Gasetas

Vartotojo avataras
medziotojas
Administratorius
Administratorius
Pranešimai: 18136
Užsiregistravo: 2006-Lie-07 00:32
Miestas: Vilnius

Re: Apsauga nuo uodų, erkių ir kitų parazitų

2019-Bal-25 22:43

erke.jpg
Sezonas "Per tave kažkas ropoja" skelbiamas atidarytu !
Medžioklė visą laiką yra, šiek tiek, paslaptinga !
Daugelį neišspręstų klausimų galime išspręsti, jei juos užmirštume ir išvažiuotume medžioti.
"Mes medžiojame ne todėl, kad žudytume, o žudome, kad medžiotume"
Ortegas Gasetas

Grįžti į

Dabar prisijungę

Vartotojai naršantys šį forumą: 17 ir 0 svečių