Gyvūnų ir paukščių ligos.

Все темы об охоте и т.д.
Субфорум - охотничий словарь и ссылки на прогноз погоды.
User avatar
medziotojas
Administratorius
Administratorius
Posts: 19456
Joined: 2006-Jul-07 00:32
Location: Vilnius

Re: Gyvūnų ir paukščių ligos.

Post by medziotojas »

Mokslininkai spartesnei šernų gaišenų paieškai siūlo netgi matematiką pasitelkti


2022 Kovo 24
Autorius: Agroeta



Afrikinis kiaulių maras (AKM) dar niekada istorijoje nebuvo taip plačiai paplitęs. Virusas jau nustatytas beveik visuose žemynuose. Ši užkrečiama liga, ne tik naikina ištisus kiaulių ūkius, tačiau dėl prekybos apribojimų gali pridaryti ir didelių ekonominių nuostolių šalims.

Europoje AKM dažnai plinta per šernus, o ligų plitimą laukinėje faunoje yra ypač sunku suvaldyti. Pagrindinė ir efektyviausia priemonė, siekiant užkirsti kelią AKM viruso plitimui yra greitas užsikrėtusio šerno gaišenos suradimas ir utilizavimas.

Siekdami atrasti įrankius, kurie optimizuotų šernų gaišenų paiešką ir suteiktų rekomendacijas šalims, kuriančioms šernų gaišenų paieškos strategijas Jungtinių tautų maisto ir žemės ūkio organizacija (FAO) kartu su Barselonos autonominio universiteto (Ispanija) modeliavimo ekspertais bei Lietuvos Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos ligų kontrolės specialistu Dr. Mariumi Masiuliu atliko tyrimą.

Primą kartą, specialistai taikydami matematinį modulį, išanalizavo beveik 22 000 AKM užkrėstų šernų gaišenų, rastų 2017–2021 m., Estijoje, Latvijoje, Lietuvoje, Lenkijoje, Bulgarijoje, Rumunijoje, Slovakijoje, Vengrijoje, Vokietijoje, Serbijoje. Tyrimo išvados parodė, kad šernai dažniausiai nugaišta labai panašias gamtines sąlygas turinčiose vietovėse, tai sunkiai prieinamose ir tankiai apaugusiose, drėgnose ir saulės neapšviestose ​​vietose.

„Vienintelė galimybė suvaldyti ligos plitimą yra kuo greičiau rasti ir sunaikinti šernų gaišenas po AKM patekimo į naują teritoriją, pašalinant viruso šaltinį. Šio tyrimo išvados ir duomenys leis šalims, kurios jau susiduria su viruso plitimu laukinėje gamtoje, greičiau ir tikslingiau ieškoti gaišenų, susikurti efektyvią paieškų strategiją, atsižvelgiant į savo šalies gamtines sąlygas“ - teigė tyrimo dalyvis, Dr. Marius Masiulis.

Pasak FAO gyvūnų sveikatos pasirengimo eksperto, Mark Hovari „Remiantis šiuo moksliniu tyrimu, radus AKM užkrėstą šerną, optimali strategija turėtų būti per savaitę laiko apieškoti vietovę esančią dviejų kilometrų atstumu nuo surastos gaišenos. Kaip ir parodė duomenų sugretinimas, didžiausia tikimybė rasti AKM užkrėstų šernų gaišenų yra perėjimuose tarp miško ir krūmynų bei žaliosiose miesto teritorijose ir mišriose miško zonose.“

Šio darbo rezultatai, paskelbti recenzuojamame žurnale, kuriame pateikiama vertingų rekomendacijų šalims ir medžioklės plotų naudotojams, kaip sukurti šernų gaišenų paieškos strategiją ir kaip galima greičiau rasti ir saugiai sunaikinti AKM užkrėstų šernų gaišenų: https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/tbed.14504
Medžioklė visą laiką yra, šiek tiek, paslaptinga !
Daugelį neišspręstų klausimų galime išspręsti, jei juos užmirštume ir išvažiuotume medžioti.
"Mes medžiojame ne todėl, kad žudytume, o žudome, kad medžiotume"
Ortegas Gasetas
User avatar
medziotojas
Administratorius
Administratorius
Posts: 19456
Joined: 2006-Jul-07 00:32
Location: Vilnius

Re: Gyvūnų ir paukščių ligos.

Post by medziotojas »

Kretingos ir Skuodo medžiotojams pasiūlė AKM likvidavimo tarp šernų planą



2022 Gegužės 4
Autorius: Agroeta



Kretingos ir Skuodo rajonuose fiksuojant vis daugiau afrikinio kiaulių maro (AKM) užsikrėtimo atvejų, Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) inicijavo susitikimą su šių regionų medžiotojais, siekiant aptarti tolimesnius veiksmus naikinant šernų populiacijoje tebeplintantį pavojingą virusą.

Tai, kad situacija šiose Žemaitijos vietovėse ganėtinai sudėtinga ir išlieka didelė tikimybė naujiems AKM atvejams, patvirtina VMVT turimi duomenys. Per daugiau kaip pusmetį AKM virusas Kretingos ir Skuodo rajonų teritorijose buvo nustatytas net 130 vietų 483 šernams (470 nugaišusių ir 13 sumedžiotų). Šių laukinių gyvūnų gaišenų randama kone kasdien.

Balandžio 29 d. Skuodo rajono savivaldybėje vykusiame susitikime AKM situacija aptarta plačiau, akcentuota, kad didelį indėlį sumažinant ligos plitimą skiria medžiotojai – ieškodami, surinkdami ir naikindami sirgusių šernų gaišenas.

VMVT atstovai medžiotojams plačiau pristatė Čekijos ir Belgijos sėkmės pavyzdžius, kur sugebėta visiškai pašalinti AKM virusą. Taip pat pristatytas mokslinis šiose šalyse naudotų veiksmų pagrindimas. Minėta, kad tam turėjo būti sudarytos palankios sąlygos, tarp jų ir 2 mėnesių ramybės laikotarpis, per kurį buvo laikinai sustabdyta medžioklė ir intensyviai renkamos šernų gaišenos, kaip viruso šaltiniai, taip pat sumažintas miške vykdytų darbų intensyvumas.

VMVT pasiūlė AKM viruso naikinimo veiksmų planą konkrečiose medžioklės klubų teritorijose. Klubuose, kuriuose nustatytas AKM virusas, turėtų ir toliau būti ieškoma kritusių šernų gaišenų, kai kur pakeistos šernų jaukinimo vietos tam, kad sergantys šernai koncentruotųsi kuo mažesnėje teritorijoje, bei intensyvinti likusių gyvų šernų sumedžiojimą ir gaišenų ištyrimą AKM atžvilgiu.

Taip pat buvo kalbėta apie tai, kad besiribojančiuose su AKM užkrėsta teritorija medžioklės klubuose labai svarbu reguliuoti šernų populiaciją, kad šernų bandoms nebūtų poreikio ieškoti mitybinių teritorijų ir migruoti į virusu užkrėstas vietas.

Susitikime pažymėta, kad stebint AKM plitimo spartą šernų populiacijoje, galima prognozuoti, kad virusas dar labiau plis, todėl medžiotojų bendruomenės paprašyta apsvarstyti pasiūlytą planą ir kiek galima greičiau išsakyti savo nuomonę apie galimybes imtis jį įgyvendinti ilgai neatidėliojant. Tikimasi, kad tolesnis aktyvus medžiotojų įsitraukimas leis dar efektyviau kovoti su šia sunkiai pažabojama užkrečiamąja liga.
Medžioklė visą laiką yra, šiek tiek, paslaptinga !
Daugelį neišspręstų klausimų galime išspręsti, jei juos užmirštume ir išvažiuotume medžioti.
"Mes medžiojame ne todėl, kad žudytume, o žudome, kad medžiotume"
Ortegas Gasetas
Post Reply